آشنایی با MetaLun ها در استوریج های EMC VNX

 

VNX metaLUN قابلیتی است که برای Traditional LUN ها امکان بهم پیوستن (Aggregate ) جهت افزایش سایز و سرعت را نسبت به LUN اصلی، فراهم می آورد. LUN اصلی می تواند یک LUN معمولی و یا حتی خود یک metaLUN باشد. metaLUN از بهم پیوستن LUN اصلی و چند  LUN  دیگر ( که به آنها Component LUN می گویند.) بوجود می آید. ( Pool Lun نمیتواند در metaLUN استفاده شود. )

 

همانگونه که می دانید RAID Group دارای محدودیت 16 عدد هارد دیسک است. این بمعنای یک سقف برای حداکثر ظرفیت و حداکثر سرعت و عملکرد Traditional LUN ها است. بهره گیری از metaLUN امکان افزایش Bandwith، Throughput و یا ظرفیت یک LUN را با افزودن هارد دیسک های جدید، فراهم می آورد.

هر Traditional LUN و یا metaLUN که Private LUN نباشد، می تواند با این شیوه Expand شود.

 

  • روشهای تولید یک metaLUN

 

  • Striped Expansion

این شیوه زمان بر است و می تواند بروی عملکرد تجهیز، در حین تولید MetaLUN تاثیر زیادی داشته باشد. با افزودن LUN و یا LUNها به LUN اصلی، داده ها بروی کل Stripe پخش خواهند شد. این بدین معناست که بخشی از داده ها از روی LUN اصلی، به دیگر LUN انتقال میابند. پس در این شیوه ظرفیت افزوده شده به سرعت در اختیار نخواهد بود و قطعا مستلزم زمان است.

 

در این شیوه به اجزای همگن (Homogeneous ) نیاز است، یعنی تمامی LUN های Component مورد استفاده باید هم سایز LUN اصلی باشند. همچنین این LUN ها باید همگی دارای نوع Raid و نوع هارد دیسک یکسان باشند.!

 

  • Concatenated Expansion

Concatenated Expansion فرآیندی است که در آن Component Lun ها به LUN اصلی افزوده می شوند. در این شیوه ظرفیت مربوط به Component LUN ها بصورت آدرس های جدید به metaLUN افزوده می شود. این نوع Expand کردن انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می آورد به گونه ای که استفاده از Component LUN های ناهمگن (Heterogenous ) امکان پذیر است. این یعنی استفاده از Component LUN هایی با ظرفیت و نوع Raid متفاوت.

 

تنها یک محدودیت موجود است و آن اینکه در این شیوه تمامی Component LUN ها بایستی دارای هارد دیسک های مشابه باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =