مفهوم DNS Domain Name Server

مفهوم DNS Domain Name Server
مفهوم DNS Domain Name Server

مفهوم DNS Domain Name Server: یک DNS در واقع وسیله ای برای تبدیل نام میزبانها مثل hotmail.com ، به شماره اینترنتی است که کامپیوتر ها برای اتصال به میزبانها احتیاج دارند .اتفاقی که پس از وارد کردن www.hotmail.com می افتد این است مرورگر به دنبال شماره اینترنتی این سایت می گردد تا با آن ارتباط برقرار کند. این بدان معنی است که مرور گر برای انجام این جستجو به سروری در ISP شما که کار DNS را انجام می دهد وصل می شود و به این ترتیب سعی می کند تا شماره اینترنتی مخصوص سایت مورد نظر را بیابد. سروری که مرور گر برای اولین جستجو به آن مراجعه می کند (Primary DNS Server) نام دارد.

اگر این سرور چیزی نیابد ، آن وقت با یک DNS Server ارتباط برقرار می کند.اگر این سرور دوم موفق شد آدرسی پیدا کند ، سرور اول هم بانک اطلاعاتی خود را به روز می کند تا دیگر برای این آدرس مجبور به برقراری ارتباط با Server نشود.

هر DNS ، یک حافظه پنهانی( کش) دارد که آدرس میزبانهایی را که جستجو کرده را ذخیره می کند . بدین ترتیب اگر Server آدرس یک میزبان را در حافظه داشته باشد چنانچه مجددآ این آدرس درخواست شود دیگر به دنبال آن نمی گردد و همان اطلاعات موجود در حافظه پنهان خود را به عنوان نتیجه به مرورگر می فرستد.

تکنولوژیهای جدیدی در مورد DNS معرفی شده اند ، به عنوان مثال سایت amazon.com یک کتابخانه اینترنتی است که هر روزه حدود یک میلیون بازدید کننده دارد و به همین خاطر برای خود چندین آدرس IP اختیار کرده است.

اتفاقی که در این مورد می افتد این است که DNS تمام این ادرس IP ها را به عنوان نتیجه به مرورگر می فرستد و مرور گر به صورت اتفاقی یکی از آنها را انتخاب می کند ، و نتیجه را بر می گرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =