دیتا چیست؟

دیتا چیست؟
دیتا چیست؟

Data مجموعه‌ای از حقایق خام است مانند کتاب چاپی عکس‌های خانوادگی فیلم ای که روی tape قرار دارد. اسناد بانکی و موارد دیگر. امروزه این دیتا در شکل جدیدی ظاهر شده است مانند email, ebook, bitmapped image یا digital movie
این شکل جدید دیتا می‌تواند توسط کامپیوتر در قالب صفر و یک ذخیره گردد. که به آن Digital data می گوییم.

با پیشرفت کامپیوتر و شبکه‌های ارتباطی نرخ تولید اطلاعات به صورت نمایی رشد می کند. فاکتور های رشد دیتای دیجیتال به شرح زیر می باشد.
Increase in data processing capabilities
کامپیوتر های مدرن امروزی دارای قابلیتهای پردازش و ذخیره سازی بالایی هستند. و این امر قادر می‌سازد تا فرایند تبدیل دیتای سنتی به دیجیتال افزیش یابد.
Lower cost of digital storage
پیشرفت تکتولوژی های ذخیره سازی باعث کاهش قیمت دستگاههای ذخیره سازی شده اند.
Affordable and faster communication technology
نرخ به اشتراک گذاری داده‌های دیجیتال بسیار سریعتر از گذشته می باشد.یک نامه در عرض یک هفته به مقصد می‌رسید در حالی که یک email در یک ثانیه به مقصد می رسد.
روشهای ارزانتر و راحتر تولید دیتا جمع آوری و ذخیره همه انواع دیتا از یک طرف و نیاز business به این دیتا دست  به دست هم دادهاند تا پروسه رشد دیتا به شتاب بیشتری انجام بگیرد.
یک نکته بسیار مهم این است که ماهیت و ارزش دیتا در اثر زمان تغییر می کند.
به طور مثال بانکها اطلاعات حسابهای مشتریان خود را نگه می‌دارند و نیازمند سیستم‌های ذخیره سازی می‌باشند که بتوانند این اطلاعات را در زمان مناسب پردازش نمایند و همینطور امنیت آن‌ها نیز بر روی استوریج تأمین گردد و همچنین در مدت زمان طولانی این اطلاعات نگهداری شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =