پایش وضعیت CPU در مجازی سازی

پایش وضعیت CPU در مجازی سازی: یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در مجازی سازی، CPU و میزان استفاده از آن می باشد. برای CPU پارامترهای زیادی وجود دارد که قابل پایش هستند. (شکل 3) اما برای تهیه baseline می توان از پارامتر % Processor Time استفاده نمود. این پارامتر درصد زمانی را که CPU مشغول پردازش اطلاعات می باشد نمایش می دهد. نکات مهمی که در رابطه با تحلیل نتایج بدست آمده از پایش آن وجود دارد به شرح زیر می باشد:

1- سرورهایی که درصد استفاده CPU پایینی دارند (زیر 30 درصد) بهترین کاندیدها برای مجازی می باشند. باید توجه کرد که درصد پایین پایش شده مربوط به bottleneck بودن سخت افزارهای دیگر نباشد که در این صورت میزان پایش شده مقدار واقعی نخواهد بود.

2-  سرورهایی که درصد استفاده CPU بالایی دارند (بالای 70 درصد) اصلا جهت مجازی سازی مناسب نیستند. اما گاهی ممکن است به دلیل استفاده از مزایای دیگر مجازی سازی مثل قابلیت دسترسی بالا بخواهیم این گونه سرورها را نیز مجازی نمائیم که در این صورت پیشنهاد می شود از یک سرور فیزیکی فقط برای میزبانی یک سرور مجازی (با درصد استفاده  بالای CPU) شود.

3-  برای محاسبه دقیق میزان CPU مورد نیاز هر سرور می توان از این روش استفاده نمود. به عنوان مثال اگر 5 سرور داشته باشیم که هر کدام از یک CPU، 2 GHz استفاده می کنند و درصد استفاده از CPU برای همه ی آنها مساوی 15% باشد، می توان نتیجه گرفت که میزان استفاده واقعی هر سرور 15% × 2000 = 300 MHz می باشد. پس ما می توانیم هر 5 سرور را روی یک سرور فیزیکی با CPU 2 GHz به صورت مجازی میزبانی کنیم. این در حالیست که 5 سرور به 1.5 GHz احتیاج دارند و 500 MHz نیز برای سرور میزبان باقی می ماند. حتی برای بالا بردن قابلیت اطمینان می توان در محاسبات به جای 300 MHz از عدد 500 MHz استفاده نمود.

پایش وضعیت CPU در مجازی سازی
پایش وضعیت CPU در مجازی سازی

فسمت ضعیفی از سیستم که کل عملکرد آن را کاهش می دهد.

شمایی از پارامترهای قابل پایش CPU در نرم افزار Performance Monitor

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =