پایش وضعیت Network در مجازی سازی

پایش وضعیت Network در مجازی سازی
پایش وضعیت Network در مجازی سازی

پایش وضعیت Network در مجازی سازی : به منظور بدست آوردن اطلاعات دقیق در رابطه با میزان استفاده سرور از شبکه بایستی پارامترهای زیر را پایش نمود:

1- Network interface (Current bandwidth)

2- Network interface (Output queue length)

3- Network interface (Bytes Total/sec)

با تقسیم کردن Bytes Total/sec بر Current bandwidth می توان درصد استفاده از کارت شبکه را بدست آورد. این عدد معمولا برای Domain Controllers، DNS Servers و DHCP سرورها عدد پایینی (زیر 10 درصد) می باشد ولی در فایل سرورها و سرویسهایی از این نوع ممکن است به 100 درصد هم برسد.

چنانچه پس از پایش مقادیر فوق مشاهده شد برای چند سرور میزان استفاده از کارت شبکه کم می باشد می توان پس از مجازی سازی از کارت شبکه واقعی برای همه ی سرورهای مجازی به صورت مشترک استفاده نمود. ولی اگر در سروری مشاهده شود که این مقادیر بالا و نزدیک به 100 درصد می باشد حتما بایستی از یک کارت شبکه اختصاصی برای آن سرور پس از مجازی سازی استفاده کرد.  البته در شرایطی که میزان استفاده از پهنای باند 100% باشد باید به مقادیر پایش شده پارامتر Output queue length نیز توجه شود، چون در صورت بالا بودن مقدار آن پهنای باند شبکه برای سرور مورد نظر کافی نبوده و حتما پس از مجازی سازی از کارت شبکه با پهنای باند بالاتر برای این سیستم استفاده نمود.

نکته مهم دیگر اینکه به نوع کارت شبکه نیزمی بایست توجه شود. مثلا اگر سرور از کارت شبکه با پهنای باند 100 Mb/s استفاده می کند و میزان استفاده نیز 90% است، اگر این سرور پس از مجازی سازی به سروری منتقل شود که کارت شبکه اش 1000 Mb/s باشد قاعدتا مشکل حل شده و سرورهای دیگر نیز می توانند از این کارت شبکه فیزیکی استفاده نمایند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =