دلیل بوت کردن VMware ESXi از یک حافظه SD Card

در این مقاله می خواهیم به سئوالاتی که اخیرا کاربران محترم در خصوص نحوه نصب و راه اندازی VMware ESXi بر روی یک حافظه USB پرسیده شده بود پاسخ خواهیم داد.
دلیل-بوت-کردن-VMware-ESXi-از-یک-حافظه-SD-Card
همانطور که می دانید VMware ESXi می تواند بر روی دیسک ، حافظه USB ، حافظه SD Card و حتی SAN نصب و راه اندازی گردد.

در ادامه به دلایل اساسی نصب و راه اندازی VMware ESXi بر روی USB یا حافظه SD Card بجای نصب و راه اندازی بر روی دیسکهای لوکال خواهیم پرداخت. باید توجه داشته باشیم نصب و راه اندازی بر روی حافظه های مختلف از لحاظ ماهیت هیچ تفاوتی با هم ندارند بلکه در موقعیت های مختلف می توانند بهترین یا بدترین انتخاب ما باشند.

عدم وجود دیسک لوکال بر روی هاست ESXi

سرورهای حرفه ای مانند سرور HP Proliant BL490c و سرور HP Proliant BL495c که برای مجازی سازی ایده ال می باشند دارای فضای بسیار زیادی برای ارتقای رم می باشند ولی در حالی که دارای هیچگونه دیسک داخلی نمی باشند. برای این سرورها یک هایپروایزر از قبیل هایپروایزر ESXi می تواند از طریق SAN و یا یک حافظه فلش یا SD Card بوت شوند.

مطابق با استاندارد کمپانی ، سرورهایی که بصورت Diskless یا به عبارتی فاقد دیسک تولید می شوند سرورهای بلید می باشند.

VMware ESXi - HP BL490C - No Disks

 

 

 

 

 

فضای بیشتر بر روی دیسکهای لوکال

با نصب و راه اندازی و بوت کردن VMware ESXi از طریق یک حافظه USB ، شما می توانید 100 درصد فضای دیسکهای لوکال را در اختیار داشته باشید و به عنوان بانک ISO یا به عنوان یک SAN یا NAS مجازی با استفاده از Appliance های موجود استفاده کنید. همانطور که می دانید فضای مورد نیاز برای نصب VMware ESXi بسیار اندک می باشد و استفاده از یک دیسک با ظرفیت بالا منطقی نمی باشد. مهمترین نکته در بوت کردن ESXi از روی یک حافظه فلش USB یا SD Card برای مدیران شبکه راحتی در استفاده می باشد. به این معنی که آنها ورژن های مختلفی از ESXi را بر روی فلش های مختلف نصب کرده و در کمترین زمان ممکن سرور را با ورژن ESXi که نیاز دارند بوت می نمایند کاری که با سیستم هارد دیسکهای لوکال سخت و وقت گیر می باشد.

راه اندازی سایت بصورت ریموت

اگر شما سروری را بطور مستقیم از محل خرید به دیتاسنتر دیگری که در ریموت قرار دارد ارسال می کنید می توانید یک حافظه فلش که VMware ESXi را از قبل بر روی آن نصب کرده اید ارسال کرده و از یک کارمند معمولی آن دیتاسنتر بخواهید تا آن حافظه فلش را به سرور متصل کند و نیازی به حضور فیزیکی برای نصب و راه اندازی VMware ESXi نخواهید داشت.

در صورت کپی نمودن سورس بر روی هاردهای لوکال نیز این عملیات بسیار آسان تر از نصب و راه اندازی مجدد آن توسط مدیر دیتاسنتر از طریق ILO ، ILOM یا DRAC می باشد.

VMware ESXi SD Card

 

 

 

HP VMware ESXi USB Key

 

 

 

 

 

 

راه اندازی و بوت نمودن ESXi در سرورهای ذیل بسیار شایع می باشد:

 

  • ProLiant DL380 G6 server
  • ProLiant DL385 G5p server
  • ProLiant DL385 G6 server
  • ProLiant BL460c G6 server
  • ProLiant BL465c G5 and G6 server

 

 

نتیجه گیری : نصب و راه اندازی و بوت نمودن هایپروایزور ESXi بر روی حافظه های فلش USB و SD Card به شدت می تواند باعث سهولت در محیطهای دیتاسنتر و یا محیطهای لابراتواری گردد و عموما سرعت بالاتری به نسبت هاردهای لوکال سرور خواهد داشت ولی معایب خود را نیز دارا می باشد و هیچ موقع به عنوان بهترین راهکار معرفی نشده است. یکی از نکات ضعف این متد را می توان نبود هیچگونه افزونگی حافظه دانست که برای محیطهای حساس می تواند باعث Downtime گردد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شش =