تفاوت GPS و GPRS

تفاوت GPS و GPRS
تفاوت GPS و GPRS

درست است که تنها یک حرف انگلیسی بین این دو کلمه اختلاف انداخته اما این فقط در ظاهر می باشد و در عملکرد و کارایی بسیار باهمدیگر فرق دارند . GPS مخفف کلمه های  Global Positioning System می باشد و یک سرویس موقعیت یابی است که می تواند هر نقطه ای روی زمین را شناسایی می کند. از طرف دیگر GPRS تکنولوژی سرویس داده ای (DATA  ) است که شبکه های مخابراتی نسل دوم  (2G) را برای دستیابی به سرویس هایی بیشتر از مکالمات صوتی فعال می کند . این تکنولوژی سرویس هایی از قبیل دسترسی به ایمیل ، پیام های چند رسانه ای و تا حدی دسترسی محدود به اینترنت را شامل می شود .

از توضیحات بالا این گونه می توان گفت که این دو سرویس کارایی و کاربرد مخصوص به خود را دارند و اصلا با یکدیگر در قالب رقیب نیستند . GPS یک تکنولوژی نظامی قدیمی است که در حال رشد در بازار تکنولوژی امروز است دلیل این امر نگه داشتن این تکنولوژی در دست دولت آمریکا و محدود کردن دسترسی عمومی به این سرویس تا چند سال قبل بوده . داخل پرانتز این نکته لازم به ذکر است که هر کشوری اختراعات و اکتشافات خود را تا چند سال حتی از مردم خود نیز پنهان می کند و بعد از رفع تمام عیوب و توانایی در کنترل و نظارت کامل بر آن سرویس ، اجازه دسترسی عمومی را صادر می کند .

دسترسی کامل و بدون محدودیت به این سرویس منجر به تولید دستگاه های موقعیت یاب امروزی گردید که در کشتی ها ، هواپیما ها و مخصوصا اتومبیل ها شده است . دقت بالای این دستگاه ها ، موقعیت فعلی شما را در لحظه و بدون تاخیر بازگو خواهد کرد .

سیستم GPRS قسمتی از تکنولوژی 2G می باشد و نسبتا قدیمی است و در اکثر کشورهای توسعه یافته جای خودش را به تکنولوژی برتر 3G داده . می توان این قضیه در موبایل ها را با اینترنت Dial Up در کامپیوترها در قیاس با ADSL مقایسه کرد .

عملکرد این دو سرویس نیز با هم متفاوت است . GPS اطلاعات را از مدار پایینی زمین دریافت می کند . این در حالیست که GPRS با برجهای بافت سلولی ارتباط برقرار می کند . GPRS تنها به یک برج سلولی با یک سیگنال مناسب احتیاج دارد در حالی که GPS به دلیل اصول موقعیت یابی به 3 ماهواره یا بیشتر نیاز دارد .

به دلیل ارتفاع زیاد ماهواره هایی که روی مدار زمین حرکت می کنند شما در هر نقطه از زمین می توانید از دستگاه GPS خود استفاده کنید . GPRS به برجهای سلولی منطقه ای محدود است .

خلاصه مقایسه بین GPS و GPRS :

  • GPS یک سرویس موقعیت یابی است در حالی که GPRS یک سرویس اطلاعاتی است که در موبایل استفاده می شود .
  • GPS موقعیت مکانی شما را در زمین می گوید اما GPRS برای دسترسی به ایمیل و گشت و گذار در اینترنت استفاده می شود .
  • GPS از طریق چند ماهواره که زمین را دور می زنند ارتباط برقرار می کند اما GPRS به وسیله برجهای موجود زمینی.
  • GPS به 3 ایستگاه یا بیشتر برای کار کردن نیاز دارد اما GPRS به یک ایستگاه .
  • GPS را می توان هر جا که آسمان را می بینید استفاده کرد اما GPRS محدودیت های خاص خودش را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =